середу, 17 лютого 2021 р.

Проєкт "Україна колядує"


 

Майстер-клас "Виготовлення різдвяних тістечок"





 

Виховний захід "Миколай спішить до нас"




 

Урок права





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розробка уроку в 1 класі

з курсу «Права дитини»

на тему: «Знай свої права»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала

Гоцуляк С.В.

 

 

 

 

 

Тема: «Права дитини. «

                         

Мета: Формувати уявлення про права дитини. Ознайомити учнів з їх основними правами та обов’язками Навчити дітей вмінню захищати себе при порушенні прав дитини.Дати уявлення про поняття   «право», «Конституція». Розвивати увагу, старанність. Виховувати повагу до своєї сім'ї, друзів, оточуючих, почуття дисциплінованості.  

 

Тип уроку: комбінований

 

Обладнання: демонстраційний , ілюстраційні картини із зображенням прав дитини, Конституція України,  плакат  «Знай свої права дитино!» «Права дітей»,»Обовязки учнів «телеграми, зошити  

Хід уроку

 

I. Організація класу

 

1. Привітання

Встаньте, дітки, всі рівненько,

Посміхніться всі гарненько.

Посміхніться всі до мене,

Посміхніться і до себе.

Привітайтесь: Добрий день!

Хай гарно розпочнеться новий день!

 

- Добрий день.

 

II Актуалызацыя опорних знань учныв.

 

1.Таємничо-чарівна хвилинка.  («Чарівна скринька»)

- Діти, в руках у мене чарівна скринька, а в ній найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, можете зазирнути в скриньку, але поки що не розповідати своїм однокласникам, кого ви там побачили. І мовчіть до того часу, аж поки всі охочі не зазирнуть на дно скриньки.

 

- То кого ви побачити у чарівній скринці? (себе)

- Так, ви побачили у чарівному дзеркальці кожен себе – людину. Адже людина – найцінніший скарб.

    Кожен з вас – неповторна особистість, людина, яка живе сьогодні і саме більше такої на цій Землі немає і ніколи не було.

-         Діти, ви говорите по-різному, кожен має свою родину, свою домівку, свою долю, свій характер, маєте різних друзів. Через те, що ви такі різні інколи виникають суперечки. Але ви завжди повинні пам’ятати, що ніколи не можна ображати людину, не можна принижувати людську гідність. Тому люди живуть, дотримуючись певних правил. Без правил життя було б просто не можливе. Існує чимало правил: правила у сім'ї, у школі, у грі, в житті.

          Навколо нас – дуже багато правил. І серед них є такі, які зобов’язані виконувати всі люди. Найголовніші правила називають Закон.

          Кожна країна, кожна держава має свої Основні закони. Основним Законом нашої держави є Конституція України.

-         Погляньте на цю книжечку, що я тримаю у руках. Хто її впізнає? (Показую Конституцію України)

Так це Конституція України, в якій записано всі закони, по яких ми живемо сьогодні в нашій країні.

 

III. Повідомлення теми і мети уроку.

         1.Вправа « Вузлики»

-       На дошці ви бачите вузлики. Сьогодні на уроці ми спробуємо розв’язати їх

 

                                                                         ни

                               Пра        ва         ди             ти              

         

-          

-          

-          

-         Давайте прочитаємо, що написано в ланцюжку.

-         Ми говоримо: права дитини. А хто така дитина?

-         (Це людина, якій ще не виповнилося 18 років)

2. Слово вчителя.

- Сьогодні ми поговоримо про права дитини тобто про ваші права.Але крім прав ми маємо ще і обов’язки.Отже завдання наше на уроці вивчити та запам’ятати наші права.Атакож добре знати і не забувати про обовязки

 

Тема нашого уроку:» Права дитини.»

  

 

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

- Діти, що потрібно для того, аби дитина виросла?

- На все, що ви зараз сказали, ви маєте право.

- От що таке «право»? – запитаєте ви.

Право система обов’язкових дій для всіх, формально зазначених правил поведінки.

 

2.Творче завдання «Я маю право на…..».

Які ж права має дитина давайте подумаємо ,зараз ви отримаєте стікери і напишете наних ,які  ви маєте права (учні отримують стікери на яких є початок речення «Я маю право на...» діти дописують і прикріплюють стікери на дошку)

3.Розповідь вчителя.

Дитина незалежно від її раси, національності, кольору шкіри, раси, мови, релігії, етнічного чи соціального походження, майнового стану, стану здоров’я, незалежно від її батьків та її законних опікунів має право:

-на життя;

-на ім’та набуття громадянства;

-знати своїх батьків;

-на збереження своєї індивідуальності;

-підтримувати взаємини з обома батьками, якщо ті розлучилися;

-висловлювати свої погляди і думки з усіх питань;

-одержувати і передавати інформацію(за винятком певних обмежень)

-на свободу думки, совісті й релігії;

-на свободу об’єднань і товариств у мирних цілях;

-на особисте і сімейне життя , недоторканість житла, таємницю кориспонденції;

-на захист від посягання на особисте життя, честь і гідність;

-на повноцінне і достойнее життя, на піклування з метою догляду за нею;

-на користування благами соціального забезпечення;

-на освіту, відпочинок, дозвілля;

-на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного,

морального і соціального розвитку дитини;

-на захист від економічної експлуатаціїі від виконання будь-якої роботи, яка може завдавати шкоди її здоров’ю чи розумовому, фізичному,духовному, моральному, соціальному розвитку;

-на захист від незаконного зловживання наркотиків, психотропних речовин, від усіляких форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень;

-на гуманне поводження, на захист від незаконного чи свавільного позбавлення волі, свободи;

-на негайний доступ до правничої допомоги і на таке поводження, яке сприяє розвитку у дитини почуття гідності й значущості, зміцнює в ній повагу до прав людини і її свобод, сприяє виконанню нею корисною ролі в суспільстві.

 

3. Фізкультхвилинка.

- Діти, серед записаних вами прав є право на відпочинок. То давайте і ми з вами відпочинемо.

. Всі підняли руки – раз

                  Став навшпиньки увесь клас.

                  Два присіли, руки вниз.

                  На сусіда не дивись.

                  Будем дружно ми вставати,

                  Щоб ногам роботу дати  (Встали-сіли… Що? В вас ніжки заболіли?)

                  Хто старався присідати –

                  Може вже відпочивати.

Всі вдихніть на повні груди,

Потягніться догори. (Вдих)

Хай з вас вийдуть добрі люди

Раз, два, три; раз, два, три  (Видих)

 

4. Пошта казкових героїв. Робота в групах

- Діти, поки ви відпочивали на адресу вашого класу прийшли якісь незвичайні телеграми.

   Прошу вас розібратися, що це за телеграми. Від кого вони?

Телеграма 1.  Вельмишановні діти! Допоможіть!

                        Вовк хоче з'їсти моїх козенят! 

              (Кізонька – мати, «Вовк і 7 козенят», - право на життя)

Телеграма 2.  Мудрим школярам! Рятуйте!

                        П'єро та Мальвіну ображає Карабас  Барабас.

     ( Буратіно. «Золотий ключик», - жорстоке ставлення, насильство)

Телеграма 3.  Я зайчисько, я маленький, хатку мав собі гарненьку, та  

                         прийшла коза рогата, і нема у мене хати.

                        Ой, хутчіш допоможіть, мої права ви розкажіть.

              ( «Коза-дереза», право на родинну оселю)

Телеграма 4.    Роботи багато!

                          Не встигну ніяк!

                          Та й що одягну я!

                          Це ж свято! Це бал!

                          А, може, мені допоможете ви

                          Так хочу сьогодні на бал я піти.

   ( «Попелюшка», - на відпочинок, на дозвілля, на свободу і особисте життя, на свободу думки і слова, на володіння і користування своєю власністю)

  

Телеграма 5.      Діти! Прошу у вас я допомоги! Як бути?

                            Що робити? Не всилі я уже терпіть.

                            Гидким мене всі називають, всі ображають

                            та щипають.

               («Гидке-каченя», - право на гідність, повагу.)

Телеграма 6.      Благаю у вас я допомоги! Сиджу на дереві старому. А зла

                            Змія Яга його вже майже догриза. Як не поможите мені,

                             мене засмажать у печі.

                («Івасик-Телесик»,- право на життя.)

Телеграма 7.      Любі друзі! Поможіть!

                            Дід з бабою спалили моє гніздечко!

                             Як мені бути?

           ( «Кривенька-качечка», - право на особисті печі, на життя)

-         Діти, а в яких ще казках були порушені права казкових героїв?

 

V. Узагальнення вивченого

1. Слово вчителя. Але ви маєте пам’ятати не тільки про права, але і про свої обов’язки.

    Права і обов’язки будь-якої людини, будь-якої дитини взаємопов'язані і дуже важливі, життя буде гармонійним і справедливим за умови, якщо кожна людина дотримуватиметься своїх прав і не забуватиме про свої обов’язки, як гарантію дотримання прав інших.

- Дорогі діти, наш урок добігає кінця.

VI. Підсумок уроку.

1. Дайте відповідь на питання:

- Чи сподобався урок? Якщо сподобався то кидайте у вазу червону намистинку ,якщо ні то чорну.(учні отримують  намистинки двох кольорів і почерзі вкидають їх у вазу)

- Що сподобалось найбільше?

 


 

Урок казки





Тема: Незвичайне у звичайних речах.Платон Воронько “Рукавичка”.

 

ХІД УРОКУ

 

І. ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ

Усміхнися сонечку в небі голубім

Усміхнися квіточці в запашній траві

Усміхнися матері, бо вона одна

Усміхнися кожному на планеті Земля.

(з імітацією рухів )

·         З усмішкою проведемо урок.

ІІ ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

 

1.Прийом Ш.О.Амонашвілі «завдання в темноті»

(учні закривають очі)

-Прослухайте музику. Які картини малює ваша уява? (Холодна зима, мете снігом)

-Серед снігових кучугур щось лежить… Розшифруйте що це?

2. Гра «Дешифрувальник» (слайд)

На слайді картинки предметів: рука, учень, коса, автобус, вишня, буква и, човен, квітка, апельсин.З кожної назви предмета виділіть перші звуки. Складіть з них слово. (РУКАВИЧКА)

·         На снігу лежить рукавичка. Підніміть очі вгору-перед вами хмаринка вражень у вигляді…рукавички. Протягом уроку з неї будуть падати усміхнені сніжинки-веселинки. Чим більше завдань ви виконаєте, тим ряснішим буде снігопад.

ІІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

·        Гра «Конструктор» (слайд)

·        У слові «рукавичка» заховалося безліч слів. Знайдіть їх. (Рука, рукав, кар, кава, качка, рак, круча, куча)

·         Гра «Схожі хвости»

·        Доберіть співзвучні слова до слова:

Рукавиця- (синиця, полуниця, суниця, лисиця, вовчиця, спідниця, чорниця)

·        Інсценізація казки «Рукавичка» (слайд із звірами у рукавичці)

·        Пригадайте у якому порядку звірі вбігали до рукавички.(учні у масках вбігають по-порядку у рукавичку)

·        Ішов дід лісом. За ним бігла собачка. Загубив дід рукавичку. Ось біжить….(мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан-іклан, ведмідь-навбрідь)

-Прибігла собачка,рукавиця ворушиться.Гав-гав-звірі  почали вискакувати із рукавички.

Гра «Визнач істоту за її ознаками» (слайд)

Вайлуватий, бурий, клишоногий-

Дикий, іклистий –

Сердитий, злий, сірий –

Руда, хитра, улеслива –

Боягузливий, довговухий, куцохвостий –

Зелена, холодна –

Маленька, сіренька, вертлива

ІV ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

1.Розповідь вчителя про автора твору (слайд)

Платон Воронько  народився на Сумщині, в селі Чернеччин. Батько був сільським ковалем, а дідо- мандрівним сліпим мандрівником. Мати Платона гарно співала. В дитинстві він теж чув казку "Рукавичка". Під враженням від прочитаного написав твір "Казка про рукавичку"

2. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ ТВОРУ

(прийом Амонашвіллі "Завдання в темноті")

- Які картини ви намалювали у своїй уяві?

ГРА "ЛУНА" (для правильної вимови наголошених складів)Вчитель говорить, а учні луною повторюють: залишив, за городом, замала, за столом, мабуть, спалось.

РІЗНІ ВИДИ ЧИТАННЯ

"Завірюхою", "ланцюжком"

-Олівцем підкресліть рими

ГРА "Фотограф" (слайд)

-Запамятай слова, які є у вірші

Сестричка

Лисичка

Рукавичка

Зайчик

Вовк

Ліс

 

- Згадай і відтвори

Лисичка

Собачка

Жаба

Кабан

Вовк

Сестричка

 

V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Пісня "Усмішка" (з імітацією рухів)

VІ ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. АНАЛІЗ ЗМІСТУ ТВОРУ. Інтерактивна вправа "Мікрофон"

- Хто головний герой вірша? Чи відоме нам його ім'я?

- Від кого хлопчик почув казку про рукавичку?

- Яку добру справу він вирішив зробити? (Свою рукавицю залишив за городом, щоб звірі могли у ній перезимувати)

- Чому на думку хлопчика у його рукавицю не вліз ні зайчик, ні лисичка, ні вовк_? (Бо вона замала)

- Як вирішив хлопчик виправити свою помилку? (Взяв сестрички і мами рукавички , бо вони більші за розміром)

2. ВИБІРКОВЕ ЧИТАННЯ

- Чи впевнений хлопчик, що у цих рукавицях спали звірі? Прочитайте про це.

 Читання 1-ї частини -Розгляньте малюнок. Прочитайте уривок, яким би ви підписали його.

Читання 2-ї частини. -Розгляньте 2-ий малюнок. Прочитайте уривок, яким би ви підписали його.

Доберіть назву до кожного.

- Прочитайте кінцівку. Чому і від кого дісталось героєві?

- Чи можна його назвати бешкетником?

- Як би ви по-іншому назвали вірш? (Рукавички для звірів. Хатинки для звірів. Житло від хлопчика. Турботливий хлопчик.)

 

3.ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ ВІРША

- Прочитайте вірш не поспішаючи, ніби даючи хлопчикові час на роздуми.

ГРА "ЖИВА КАРТИНКА"(один учень читає, а інші імітують прослухане)

ГРА "ПОМИЛКА ВЧИТЕЛЯ"-слайд-(вчитель читає по рядку, а учні виправляють помилки)

Вчора Наталочка-сестричка

Вірша розказала, як у полі рукавичка

Дітям домом стала.

Я залишив рукавичку за городом, там де гай.

Та ні мишка, ні лисичка й ведмідь у неї не заліз.

Я помислив- завузька в  мене рукавичка

Більші в мами із вікна

Взяв тай у сестрички.

РОБОТА В ГРУПАХ (СЛАЙД "Кольори веселки")Парти розфарбовані у кольори веселки.

Червоний- емоції. Робота за таблицею емоцій (слайд)

- Жаль тварин, захоплення від вчинку хлопчика, тривога у хлопчика за зимівлю тварин, подив- ніхто не зміг влізти у рукавичку, сумно, бо хлопчикові дісталось від мами.)

 

Оранжевий - усмішки (слайд "Таблиця усмішок добра і зла" за методикою Амонашвілі)

- Усмішки добра.

 

Жовтий- позитивне (Вчинки героя)

Зелений- спокій

- Коли вам було спокійно?

Блакитний- мрії.

- Про що мріяв хлопчик?Про що б ви мріяли, коли б були на місці героя?

Синій- негативне.(Мама наказала сина)

- Як би ви виправили дану ситуацію? (Пояснили б причину зникнення рукавиць. Попросили б дозволу у сестри,чи  мами взяти рукавиці)

Фіолетовий- здивування

- Що здивувало хлопчика? Що здивувало вас?

Білий- новизна

- Чим схожі укр. народна казка і твір П. Воронька?

- Чим відрізняються?

- Яку рису характеру героя ви цінуєте? (Доброту, турботливість, милосердя)

- Яка головна думка вірша? (Допомога тваринам взимку)

ДОДАТКОВЕ ЗАВДАННЯ. ОПРАЦЮВАННЯ ОПОВІДАННЯ "ІГОР ДЗЬОБИК"

Гра "Передбачення"

- Прочитайте назву твору. Як ви думаєте, про що у ньому буде йти мова?

І ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ ЗМІСТУ ТВОРУ. ГРА "ЕСТАФЕТА"

(читають сильніші учні по абзацу)

 

 

ІІ СЛОВНИКОВА РОБОТА. ГРА "ПОЄДНАЙ У ПАРИ" (СЛАЙД)

вовняні                                             строга

лаяти                                               з овечої шерсті

суворіша                                     портфель

пробубонів                                    сварити

ранець                                                 говорити тихо

ІІІ АНАЛІЗ ЗМІСТУ ТЕКСТУ. РОБОТА НА ПЛАНШЕТАХ.

- Батьки купили хлопцям: 1- одинакові рукавички 2- різні.

- Яка пригода трапилася з ними?

1- Вони кидалися сніжками і запізнилися на урок.

2- Вони загубили рукавички.

- Хлопців будуть сварити їх матері?

1- У Ігоря мама суворіша. 2- У Сашка мама строгіша.

-Сашко вирішив:

1- віддати Ігореві свою ліву рукавицю.

2- попросити, щоб Ігор віддав йому свою праву рукавицю.

- Як би ви продовжили зміст тексту?

-Як би ви по-іншому назвали текст?(Справжні друзі)

 

 

 

 

 

РОБОТА В ГРУПАХ (слайд "Кольори веселки")

V ПІДСУМОК УРОКУ

Інтерактивна вправа "Незакінчене речення"(слайд)

-На уроці я прочитав...

- Я сумував,переживав, коли....

- Я радів разом з...

ГРА "Сріжинки" (слайд) Сніжинки крутяться в танку, дотримуючись числової послідовності.

дя     за      ку      у       ю      рок

1       4       2      5         3       6

- Подивіться скільки сніжинок- веселинок на нашій хмаринці вражень. Що б ви намалювали на хмаринці вражень від уроку?